Preskočiť na obsah

Október – mesiac úcty k starším

Zverejnené 26.10.2022.

Kategória

Vážení Bodovčania,

 už niekoľko dní nám v kalendároch svieti astronomická jeseň, ktorá nám v plnej kráse ukazuje svoje čaro. Nastalo najkrajšie ročné obdobie, plné farieb, dozrievajúcich plodov, i zmien počasia. Cez deň sa ešte tešíme z teplých slnečných lúčov, no v ranných a večerných hodinách si zvykáme na prichádzajúcu zimu. Očarujúci pohľad na jesennú prírodnú scenériu na nás pôsobí až nostalgicky. Pekné slnečné počasie nás volá do záhrad – zberáme poslednú úrodu, prerezávame kríky, rýľujeme, dávame všetko do poriadku pred zimou. Jeseň je poslednou časťou roka, kedy ešte môžeme úspešne sadiť a presádzať. Naše nežnejšie  polovičky vyzdobujú príbytky plodmi jesene a menia ich na malý raj plný tekvičiek, plodov gaštanov, vetvičiek šípok či iných prírodných doplnkov. Víkendové dni nám ponúkajú atrakcie ako jarmoky či festivaly zamerané na ochutnávku jesenných zberov.

Jeseň sa nám spája nielen so životným cyklom prírody ale aj našim- ľudským. Jeseň je dar! Jeseň je krásna a poetická, je to čas, kedy sa zúročí celoživotná námaha a v živote prinesie múdrosť,  pokoj a vyrovnaný pohľad na život.

Staroba je výzva. Pripomína nám, aby sme nestrácali čas a jeden druhému práve teraz povedali milé slovo. Všetko na svete môže človek zastaviť, každý pohyb, každý nepokoj, čo však nezastaví, nespomalí, je čas. Čas plynie ako rieka nášho života. Míňa sa deň za dňom, rok za rokom. Starnutie prichádza pomaly, nenápadne. Nedá sa tomu však vyhnúť. Sem-tam nás niečo zabolí, objaví sa vráska, skôr či neskôr obelejú vlasy. Každý malý chlapec či dievča bude raz starký – starká. Nezabúdajme, že všetci raz budeme starí. Naši starší spoluobčania si zaslúžia úctu nás mladších a to je odkazom októbra – Mesiaca úcty k starším.

Úcta k starším by mala byť hlavne spontánna a sústavná, veď starší ľudia si ju zaslúžia. Vekom nadobudli mnohé skúsenosti, ktoré môžu odovzdať mladším. Nezabudnime na pozdrav, ktorý je najjednoduchším a základným prejavom ľudskej spolupatričnosti a rešpektovania iných ľudí – bez rozdielu veku. ,,Človek je krásny nielen vtedy, keď má pružný krok. Človek je krásny podľa múdrosti, čo sa mu zračí v oku, podľa slov, podľa vrások a bielych vlasov. Človek je krásny vtedy, keď ho ľudia majú radi.“

 Vážení seniori,

 prajem Vám pevné zdravie, veselú myseľ, veľa úsmevu, elánu a radosti zo života. Prežite ďalšie roky obklopení láskou ,úctou a pozornosťou svojich najbližších a dni Vášho zrelého veku prepletené vďačnosťou nás všetkých. Nech je Vaša jeseň plná farieb, z ktorých každá bude znamenať jedno krásne prežité obdobie života.

                                                                                    

Richard Kubáň, starosta obce